YouTube, kullanıcıların kendi videolarını izleyebilecekleri, beğenebilecekleri, paylaşabilecekleri, yorumlayabilecekleri ve yükleyebilecekleri bir video paylaşım hizmetidir. Video servisine PC’lerde, dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve cep telefonlarında erişilebilir.

YouTube’un Ana İşlevleri Nelerdir?
Kullanıcılar video arayabilir ve izleyebilir
Kişisel bir YouTube kanalı oluşturun
Videoları kanalınıza yükleyin
Diğer YouTube videolarını beğenin / yorum yapın / paylaşın
Kullanıcılar diğer YouTube kanallarına ve kullanıcılarına abone olabilir / takip edebilir
Videoları düzenlemek ve videoları birlikte gruplandırmak için oynatma listeleri oluşturun
Gençler Neden YouTube’u Seviyor?
YouTube, kullanımı ücretsiz bir hizmettir ve gençlerin sevdikleri şeyleri keşfetmeleri için harika bir alan olabilir. YouTube birçok genç için, müzik videolarını, komedi gösterilerini, nasıl rehberlik edileceğini, yemek tariflerini, kesmeleri ve daha fazlasını izlemek için kullanılır. Gençler ayrıca en sevdikleri vlogger’ları (video blogcusu) takip etmek, ilgilendikleri diğer YouTubers ve ünlülere abone olmak için video paylaşım servisini kullanır.

Yaş sınırlamaları
Bir YouTube hesabı açmak için kullanıcıların ebeveyn izni ile 18 yaş veya 13+ olması gerekir. Güncelleme : Yeni AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) uyarınca, İrlanda artık Dijital Rıza Yaşını 16 yaşına ayarlamıştır. Bu, İrlanda’da 16 yaşın altındaki gençlerin bu platforma erişmesine izin verilmediği anlamına gelir.

Ancak, kullanıcıların web sitesine erişmek veya videoları görüntülemek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak, artık ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir YouTube çocuk sürümü var. YouTube çocukları, 3-8 yaş arası çocuklar için tasarlanmıştır ve çocukların ve ebeveynlerin ilgilendikleri içeriği bulmalarını kolaylaştırır. YouTube Kids uygulaması hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın .

Riskler Nelerdir?
YouTube, yeni şeyler keşfetmek, öğrenmek ve eğlence almak için harika bir yer olsa da, hizmeti kullanırken ebeveynlerin ve gençlerin farkında olması gereken bazı şeyler vardır.

Youtube

Uygunsuz içerik
YouTube bir milyardan fazla kullanıcıya sahip ve dakika başına tahmin edilen 300 saatlik bir çekim süresi var, bunların tümü çocuklar için uygun değil.

Ancak, çocuğunuzun kendileri için uygun olmayabilecek içerikle karşılaşma riskini en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz. Siz veya çocuğunuz uygunsuz bir şey görürse, kullanıcılar videoyu YouTube ile işaretleyebilir. Uygunsuz içeriği işaretleme hakkında daha fazla bilgi için şu adrese gidin: google.com/youtube/

Siber Zorbalık
Maalesef, kullanıcılar özellikle yorumlar işlevi aracılığıyla olumsuz yorumlar ve zorbalık yaşayabilir (YouTube kullanıcıları diğer kullanıcıların videoları hakkında yorum yapabilir). Çocuğunuzun bir YouTube kanalı / profili varsa , kendi profilinde / kanalında yorumları devre dışı bırakmalarını önermek iyi bir fikir olabilir . Bu, ayarlar aracılığıyla çok kolay bir şekilde yapılabilir ve olumsuz yorumlarla karşılaşılma riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Çocuğunuz YouTube’da taciz yaşıyorsa, kullanıcıları engelleyebilir ve bildirebilirsiniz.

Kullanıcıları raporlama ve engelleme hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın

Kullanıcıları Engelle: google.com/youtube/block

Kötüye Kullanımı Bildirin: youtube.com/reportabuse

Çocuğunuzu YouTube’da Güvende Tutmanın İpuçları

 1. Gizlilik Ayarlarını Yönetme
  Bir kullanıcı YouTube’a bir video yüklediğinde, varsayılan olarak video herkese açık olarak ayarlanır, bu da herkesin videoyu görebileceği anlamına gelir. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, çocuğunuz YouTube’a görüntü yüklüyorsa hangi ayarların kullanılacağını en iyi şekilde konuşmalısınız. Videoları kolayca özel veya liste dışı olarak değiştirebilirsiniz (YouTube’da yayınlanır ancak videoya doğrudan bir bağlantı olmadan bulunamaz).

Ayrıca, Google Circles kullanarak videolarınızı izlemeleri için kişileri davet edebilirsiniz . Özel bir videoyu diğer kullanıcılarla paylaşmak için kanalınızı Google + ‘ya bağlamanız gerektiğini lütfen unutmayın. Bir YouTube kanalını Google+ profiline bağlama hakkında bilgi için burayı tıklayın .

 1. Ebeveyn Kontrollerini ayarlayın
  Ebeveynler, YouTube’da yaş sınırlamaları ve ebeveyn denetimleri oluşturmalıdır. Ebeveyn kontrollerinin nasıl kurulduğunu görün .
 2. YouTube’daki Yorumları Devre Dışı Bırak
  YouTube, videolar üzerindeki yorumları tamamen devre dışı bırakmanıza izin verir veya kullanıcılar yayınlanmadan önce her yorumu onaylama seçeneklerine sahiptir; bu, siber zorbalığa maruz kalma risklerinden kaçınmaya yardımcı olabilir. Yorumların nasıl devre dışı bırakılacağını görün .
 3. Güvenlik Modunu kullanın
  YouTube, kullanıcılara olgun içeriği engelleme fırsatı veren bir ayar olan bir Güvenlik moduna sahiptir . Bu bir “opt-in” ayarıdır, yani siz açana kadar etkili olmayacağı anlamına gelir. Ayar, olgun içerikli videoları veya yaş sınırlaması olan videoları kaldırmak için arama sonuçlarını filtreler; bu tür içerik, video aramalarında, ilgili videolarda, oynatma listelerinde, gösterilerde veya film bölümlerinde gösterilmez. Hiçbir filtre sistemi yüzde 100 doğru olmasa da, küçük çocukların ebeveynlerinin bu özelliği etkinleştirmesini öneririz.
Kategoriler: Video

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir