Robert Downey Jr AI bebeğini içeren YouTube belgesini başlattı

YouTube, yapay zekâyı açığa çıkarmayı amaçlayan bir Robert Downey Jr-fronted serisi yayınladı.

Aktörün karısı Susan ile ortaklaşa hazırladığı belgesel, platformun en yüksek profilli ve bugüne kadarki en büyük bütçeli gerçek komisyonlarından biri.

Yenilmezler yıldızının AI yaş kitlesel çekiciliğini vermesi bekleniyor.

Bir AI uzmanı “kısa dikkat çeken izleyiciler için çok fazla göz şekeri” olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili dört kitabın yazarı olan Calum Chace, yapay zekanın “büyük, karmaşık ve önemli” bir konu olduğunu ekledi.

Ve ana şirketi Google büyük bir yatırımcı ve ilgili teknolojilerin kullanıcısı olan YouTube’un bazı tartışmalarla meşgul olduğunu belirtti.

“[İlk] bölümünün mesajı açık: makine öğrenmesi bizi daha az insan değil daha fazla insan yapabilir, ancak çizgiyi çizmek istediğimiz yer hakkında dikkatlice düşünmemiz gerekecek” dedi.

YouTube orijinal içeriğinin çoğunu bir ödeme duvarının arkasına koydu, ancak stratejisini bu yılın başlarında değiştirdi.

Sonuç olarak, izleyiciler diziyi ücretsiz olarak izleyebilirler ancak “premium” abonelik ücreti ödemedikçe her bölümün yayınlanmasını beklemek zorunda kalacaklar, bu durumda ilk dört gösteri açılır.

Bebek x
AI Age’in ilk bölümü, dijital olarak oluşturulan, AI ile çalışan bir bebeğe odaklanıyor.

Özel efektler sanatçısı Mark Sagar’ın yönettiği Baby X projesi, dijital bir bebeğe sinir ağları tarafından desteklenen sanal bir beyin üzerinden öğretmeyi amaçlıyor.

İkinci bölüm, Google’ın yoğun olarak yatırım yaptığı tartışmalı bir alan olan AI ve sağlık hizmetlerine odaklanıyor.

Bir konuşma destek aracının – teknoloji devi DeepMind bölümü tarafından geliştirilen WaveNet’in eski bir Ulusal Futbol Ligi (NFL) sporcusuna, eskisi gibi ses çıkartan bilgisayar tarafından üretilen sesle tekrar konuşmalarında nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor.

Tim Shaw, motor nöron hastalığının bir sonucu olarak konuşmada sorun yaşıyor. DeepMind’in yeniden canlandırmaya çalıştığı tanısından önce ses örnekleri verdi. Ailesi bölümdeki ilk kez yeni sentezlenmiş sesini duydu.

Profesör Noel Sharkey, BBC’nin Robot Savaşları ve Tekno Oyunları TV dizisi konusundaki çalışmaları ile ilgili İngiltere izleyicileriyle tanınır ve aynı zamanda büyük teknolojinin sahaya katılımını önleyen bir eleştirmendir.

Yeni dizinin “yüksek kaliteli prodüksiyon” değerlerine övgüde bulundu, ancak ilk bölümde müzisyen Will.i.am için yaratılan dijital bir avatarı nasıl kapsadığına dair endişelerini dile getirdi.

“Çok etkileyici olmasına rağmen, belirli kişilerin sahte imajını yansıtmak için aldatma potansiyelinin olumsuz taraflarını yeterince ele alamadı” dedi.

“Google’ın bu üretimi [finanse ettiği] göz önüne alındığında, bu kadar parlak renklerde boyamak yerine halkın bu tür teknolojiyi anlamalarını sağlamak hayati önem taşıyor.”

Bu diziye ev sahipliği yapmak için Robert Downey Jr’ı seçmek ilham verici bir seçimdi – kim Iron Man’in geleceği hakkında konuşmasını istemez ki? Ancak, çok fazla özelliği yoktur – başlangıçta yalnızca bir kamera hücresi performansıyla seslendirme gibi davranarak AI ile ilgili daha karmaşık terimlerin bazılarını açıklar.

İlk bölüm gerçekten teknoloji ile ilgili temel sorulardan birine cevap vermeye çalışıyor – AI’nın insani zekayı elde edip edemeyeceği ve gerekip gerekmediği.

Bunu, önce Bay Sagar’ın kızına modellenen sevimli görünüşlü bir bebekle hümanize ederek ve sonra istihbarat, AI’larla güçlendirilmiş robot kollarını ampute için sağlamak üzere hümanize ederek yapar. Mesaj, teknolojinin insanları sollamayan insanları iyileştirme gücüne sahip olduğunu gösteriyor.

Bebek temalı AI bu seriye başlamak için harika bir yol – yalnızca teknolojinin kendisi bebeklik çağında olduğu için değil, aynı zamanda bir AI programını öğretmede nesnelerin nasıl tanımlandığını anlamadan insan benzeri duygusallık geliştirmeye kadar ne kadar çalışmanın olduğunu gösterdiği için tepkiler.

Baby X, sanal kasların katmanları ve sinir ağları tarafından desteklenen sanal bir beyin ekranda ortaya çıktıkça hızla ürpertici hale geliyor. Fakat bir oyuncak örümceği doğru bir şekilde tanımladığı halde bir lastik ördeği yanlış tanımaya devam ettiği için, gerçekten gerçek bir yürümeye başlayan çocuğun zekasına sahip olmadığını fark edersiniz.

Ve bu, dokümanın başka bir merkezi mesajı gibi görünüyor – AI iyidir, çok büyük bir potansiyele sahiptir, ancak aynı zamanda gidecek çok yolu vardır.

Kendi kendini süren arabalara, sağlık ve ses ve görüntü tanıma alanındaki büyük AI yatırımları ile geleceğin çok üstünde bahis oynadığı teknolojiden korku faktörünü kaldırmak Google’ın çıkarınadır.

Ancak, ikinci bölümün teknolojinin firmanın geliştirdiği teknik özelliği, dokümanı bir pazarlama aracı olarak kullanabileceğini gösteriyor.

Şimdiye kadar seri ilgi çekici ve ne aşırı basitleştiriyor ne de aşırı karmaşık. Ayrıca, “hepimiz mahkum” başlıklı bir denizde çok ihtiyaç duyulan bir şey üzerinde aşırı hippi olmamasına da açıkça karar verildi.

Gizlilik ve veri toplama gibi AI’nın daha tartışmalı yönleriyle ilgilenip ilgilenmediğini görmek ilginç olacak.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir