İngiliz mühendisler, Marslı kaya örneklerini Dünya‘ya getirmek için ihtiyaç duyulacak teknolojileri test etmeye başladılar.

Airbus ekibi , yerden küçük silindirleri tanımak ve almak için bir prototip gezici eğitiyor.

Şimdi ABD ve Avrupa uzay ajansları Nasa ve Esa tarafından bir araya getirilen milyarlarca dolarlık bir projenin önemli bir parçası için prova.

Kaya ve toz maddelerinin Dünya laboratuvarlarına geri gönderilmesi, Mars’ta yaşamın olup olmadığını onaylamanın en iyi yolu olacaktır.

Yine de, elde etmek için on yıldan fazla bir zaman gerekiyor.

Avrupa’nın araştırma bakanları yeni uzay bütçesi konusunda anlaştılar
Mars‘ta yaşam bulma şansı nedir?
Ajanslar, Mars’tan kayaları geri getirmeyi hedefliyor.

Airbus prototipi tarafından manipüle edilen küçük beyaz tahta kalemlerinin büyüklüğü ile ilgili Marslı örnekleri temsil ediyor.

Buradaki fikir, ABD’nin yedi ay içinde fırlatacak olan bir sonraki büyük gezgini tarafından çeşitli yerlerde Kırmızı Gezegenin yüzeyinde seçilmiş, paketlenmiş ve önbelleklenecek olmasıdır .

Daha sonra 2026’da fırlatılan ve silindirleri alıp götüren bir Avrupa robotunun işi olacaktı. Bu “getirme gezicisi”, tüpleri Dünya’ya gönderilebilecekleri bir taşıma istasyonuna ulaştırır.

Airbus’un Stevenage tesisinde, Kızıl Gezegenin yüzeyini simüle etmek için bir “Mars yard” inşa ettiler. İşte robotlar, Dünya’nın yakın komşusunda karşılaşabilecekleri türdeki arazilerde adımlarını attırabiliyorlar.

Şu anda, mühendisler paketlenmiş kaya numuneleri alma işini yapan sahte bir gezici var. Ve evet, stand-in’ler gerçekten beyaz tahta kalemleri.

Görme tabanlı bir yazılım sistemi, bir robot kolunu ve pençeyi bir silindir üzerinde konumlandırmaya yönlendirir. Çok yavaş bir şekilde mekanizma aşağı uzanır ve hedefini tutar.

Egzersiz, tüpler Marslı bir toz fırtınasının sonrasını taklit etmek için kısmen gömülmüş olsa bile son derece iyi çalışır. Ancak güney İngiltere’deki bir kum ocağı, Mars’ın aşırı derecede soğuk olabileceği ve çevrenin uzaydan gelen radyasyonla bombardıman edildiği bir Mars değil. Sonunda “uçuş modeli” süper sağlam olması gerekecektir.

Ancak Airbus mühendisleri kendinden emin. Temmuz ayında Mars’a gidecek olan Esa’nın ExoMars Rosalind Franklin rover inşasını daha yeni bitirdiler . Bu araçtan edinilen dersleri getirici rover’ın geliştirilmesine, Esa’nın izin verdiği takip sözleşmelerine götürürler.

Mühendislik müdürü Adam Camilletti, “Stevenage’de burada zengin bir deneyime sahibiz,” dedi.

“Mars üzerinde çalışmak için mekanizmaları, yapıları, elektronikleri, genel sistemleri, yazılım özerkliğini nasıl tasarlayacağımızı öğrendim. Mars ortamını biliyoruz; işleri nasıl sağlamlaştıracağını biliyoruz. Bu yüzden hepsini kullanacağız. ‘Örnek Getirici Rover’in’ optimum bir tasarım olduğundan emin olmak için deneyim ve uzmanlık “dedi.

Geçen hafta, Avrupa araştırma bakanları Mars’ın robotik keşfi için 600 milyon avroluk (515 milyon pound; 660 milyon pound) bütçeyi onayladılar . Esa’nın yalnızca getirici gezici için değil, projedeki diğer Avrupa elemanları için tasarımları ilerletmesini sağlayacaktır. Bunlara, numuneleri Mars yörüngesinden Dünya’ya geri taşımak için bir uydu bulunur.

Amerika, kaya örneklerini bulmak için gönderilecek olan gelecek yılki rover’ı şimdiden finanse etti ve inşa etti. Ancak, kısa bir süre sonra diğer katkılarını ilerletmek için paralel bir finansman akışı oluşturması bekleniyor.

Bunlar bir iniş sistemi ve işleme istasyonu içerir. Bu büyük mekanizma, getirme roverini arayışı içinde serbest bırakacak ve daha sonra alınan örnek kapları ele alacak ve bunları daha sonra Avrupa uydusuyla buluşmak için gökyüzüne yönelebilecek bir rokete yerleştirecektir.

Bay Camilletti, “Daha önce hiç kimse bu kadar zorlu bir şey denemedi” dedi. “Daha önce uzaydan örnekler geri gönderdik, ancak çok iddialı bir bilim dönüşüne sahip çok fazla farklı uzay aracına sahip bir proje bulamayacağınızı sanmıyorum. Buna benzer bir şey olmadı.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir