Bu büyülenmeye ne zaman başlamaya başladığımdan emin değilim. Benim giydiğim gibi değil. Ama bir noktada, onları her şeyde, özellikle de sinema ve anime’de gerçekten fark etmeye başladım. Küçüklüğümden beri tropiklere hayran olduğumu biliyorum. Arketiplerin kitaplarda veya şovlarda ortaya çıktığını ve nasıl ortaya çıktığını merak ediyorum. Hayallerimiz (örneğin, kurgu) bu kalıpları ve formları ve bunun bize birbirimiz hakkında neler söyleyebileceğini almaya başladı. Kulağa hoş geliyor. Muhtemelen birbirimiz hakkında bize ne anlattıkları hakkında hiçbir fikrim olmadığını açıklamalıyım, ama sanırım beni ilgilendiren bu gizem.

Yani, tropileri renk teorisi ile birleştirdiğinizde, benim için şeker kaplı bir kokteyl gibi. Benim benzetmelerim çok özverilidir.

Kırmızı Oni, Mavi Oni kurgusu kurguda oldukça yaygındır. İki ana karakterinizin biri tutkulu, vahşi, iddialı, hatta bazen saldırgan (Kırmızı Oni), diğeri daha entelektüel, içe dönük ve kontrollü (Mavi Oni) ile birbirleri için folyo gibi davranıyor. Formül, tüm medeniyet ırklarına da uygulanabilir.

Dediğim gibi, oldukça standart bir anlatı kurdu. Muhtemelen, orada “oni” kelimesinden tahmin ettiğiniz gibi, başlık adı aslında bu tarz karakterleri kendi renklerinde içeren çoklu masallara sahip Japon folklor geleneğinden gelmektedir. Batı geleneğinde, renkler o kadar yaygın değil. İçsel bir ahlakın olmadığı, hiçbir arketipin birbiriyle ilişkili olarak “iyi” veya “kötü” olmadığı unutulmamalıdır.

Anime’de çok görüyoruz! Suikast sınıfı, mavi Nagisa ve kırmızı Karma ile oldukça açık bir örnektir. Chobits ve Card Captor Sakura’daki ikincil karakterler genellikle bu deseni kullanır. Daha zekice (en azından renk bilge) Chuuya genel olarak sıcak bir palete sahipken, Dazai serin tonlarda, özellikle Port Mafia günlerinde Bungo Stray Dogs’da. Fairy Tail’den Natsu ve Gray, D.’den Allen ve Kanda. Gray-Man, FMA’dan Ed ve Al… Şimdi duracağım çünkü bu sonsuza dek sürecek. Tamam, Kuroko no Basket’ten sadece bir Kuruko ve Taiga (benim en sevdiğim örneklerden biri).

Öyleyse neden şimdi bunu ortaya çıkardın? Verilen yüzünden. Verilen… bana … bana … düşünce için çok fazla yiyecek verdi. Gösterişli bir şov değil, alçakgönüllü bir şekilde, bu asker de dahil olmak üzere birçok klasik anlatı şablonunu altüst eder.

Given, Mafuyu (arkadaşlara Mayu) ve Ueno’nun iki ana karakteri açıkça renk kodludur. Mafuyu açıkçası bir Kırmızı Oni, saçı turuncu (gösteri doğal saç renklerine yapışıyor, bu yüzden alabildiğin kadar kırmızı oluyor), çoğu sahnede eşleşen turuncu bir kazak giyiyor ve sokak kıyafetleri bile parlak görünüyor kırmızımsı turuncu. Gitarı aslında kırmızı.

Buna karşılık Ueno şovdaki blues olayıdır. Aslında mavi değil, siyah kuzgun ve ümitsiz bir zamanda siyah gakuran giyiyor, ama okul dışında koyu mavi kot pantolon giyiyor. Gitarı da siyah. Ne düşündüğünü biliyorum, bu çok siyah ve çok az mavi… Ama görüyorsun, Given sıcak bir şov. Görüntülerin çoğu üzerlerinde turuncu renkte bir filtreye sahiptir ve belirgin bir palet oluşturur. Ueno, düzenli olarak mavi alt tonlarla renklendirilen ve hatta bazı sahnelerde mavi atmosferik ışıkta gösterilen tek renktir. İlk bakışta, bu ikisi tam olarak bir gelenek Kırmızı Oni, Mavi Oni çifti gibi görünüyor.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir