Anthony Joshua, Suudi Arabistan’daki gergin bir rövanşta Andy Ruiz Jr’a karşı oybirliği ile zafer kazanan iki kez dünya ağırlığında bir şampiyon oldu.

Ruiz, boksun başlamasına başlamasından altı ay sonra, kariyerini ikinci bir yenilgiyle dövüşmüş ustalarda bırakırken görme riskini aldı ancak IBF, WBA ve WBO unvanlarını İngiltere’ye geri götürmek için 36 dakikalık bir hareket ve iyi zamanlanmış bir delme yaptı.

Meksikalı rakibini ilk rauntta kestikten sonra, geriye hiç bakmadı ve Diriyah Arena’da 14.000’den fazla taraftarının “AJ, AJ, AJ” tezahüratlarıyla serenmeden önce akıllı esrar ve sağ ellerini seçti.

Ruiz hiçbir zaman yıkılma inişine yaklaşmadı ve 118-110 118-110 ve 119-109 puanları okunduğunda Joshua, ABD’deki ilk çıkışını Haziran ayında yaptığı gibi, kutlamada ringde aşağı yukarı fırladı. .

Reaksiyon, alıntılar ve analiz
Joshua’nın fotoğraftaki zaferi
Joshua bütün gece doğru anladı
30 yaşındaki Joshua, dünya ağır siklet unvanını geri kazanmak için Muhammad Ali, Lennox Lewis, Evander Holyfield, Mike Tyson ve Floyd Patterson gibi küçük bir grup insanı birleştiriyor.

Patterson 1959’da Ingemar Johansson’a kemerlerini kaybettiği için bir rauntta yedi kez tuvale düştü, ancak rövanş sırasında geri kazandı. Suudi Arabistan’daki soru, Joshua’nın Haziran ayında Ruiz tarafından defalarca düşürüldükten sonra aynı zihinsel metaneti gösterip gösteremeyeceği idi. Cevabı vurgulamıştı.

Yağmuru zar zor gören bir ülkede sağanak, Joshua yüzüğe girmeden anlarını durdurarak ayaklarını tuval üzerine dikkatlice kurutmaya yöneltti.

O andan itibaren ayakları lütufla hareket etti. Ayrılmadan birkaç saniye önce Ruiz’e köşesinden “hadi Andy gidelim” dendi, ancak nadiren rakibine yaklaşmasına ve ilk kavgada verdiği hasarı vermesine izin verildi.

Bahisçilerin geri çekilişine maruz kalan Ruiz, ilk olarak sol gözünün üstünden kesildi. İkincisinde kendi başına iki pabucu indi, ancak Joshua beş yıl içinde en düşük ağırlığındaki bir adamın hafifliği ile hareket ederken sol kancayı aldı.

Enerji yakıyordu ama kaygandı ve üçüncüsü çalışma kafasında ve vücudunda çeşitlilik gösterdi. Bu kadar yakın mahallelerde tatlı bilime aşina olmayan bir kalabalık, akıllı çalışmaların inişinde duyulabilir alkış ve alkışlar sundu.

Ruiz’in altın eldivenlerinin hareket edebilme hızı göz önüne alındığında, her zaman gerginlik vardı ve sekizinci sırada ilk korku olarak hizmet etti. Çifti birbirine karıştığında, Ruiz işleri çirkin hale getirdi ve bir kancaya kanatlandı. Ruiz, vatandaşı Saul ‘Canelo’ Alvarez’le savaşırken kalabalığın ayakları damgalandı ve ringside çığlık attı.

Dokuzuncu keçe anahtarı, Joshua’nın tekrar mesafe kurması gerekiyordu. Sağlam bir üst kısma indi ancak Ruiz’in çılgınca ani bir şekilde ateş ettiğini gördü. Yine şampiyonun inanılmaz dayanıklılığı ve taşıdığı sürekli tehdit açıktı.

Ruiz’in derinliklerinde, Ruiz, Joshua’yı cesaret etmeye cesaret edermiş gibi göğsünü yendi. Bir yanal hareket ve duruş gecesi sonrasında, asla olmayacaktı. Joshua, zil sesi çalarken kalabalığa göz kulak oldu. Bir meydan okumaya benziyordu. Amacını ispatlayan bir erkeğin bakışıydı.

Cesur Ruiz, dikkat dağıtıcı şeyleri öder
Ruiz’in burada göründüğünü gören bazı kişiler ilk buluşmasında Joshua ile neyin yanlış olduğunu soracak – Meksikalılar New York’ta vurduğu yükseklikleri asla bulamamıştı.

15 kilo ağırlığındaki kilo, James ‘Buster’ Douglas’ın 1990’daki Mike Tyson’ın çarpıcı olayından sonra topladığı ile aynıydı. Douglas, aylar sonra Holyfield’e kolayca kaybediyordu ve skor kartları Cumartesi ve Ruiz’in çekimleri artarken, yeni statüsü gibi görünüyordu. Ekli dikkat dağıtmaları da benzer bir ücret almış olabilir.

Bir halka etrafında 20 lb’yi çekmek kolay bir başarı değildir. Sadece 7 fit boyunda olan Nikolai Valuev daha fazla tartıştı ve dünya unvanını aldı. Suudi telif hakkı yüzük tarafında seyrederken, Ruiz sürekli seçildi ve üstündeydi.

En azından 10 milyon poundun üzerinde bir kariyer-maaş günü ile ayrılacak. Hayatının geri kalanını boks yaparak hayrete düşüren eski bir dünya şampiyonu olarak yaşayabilir. Ancak tekrar başlıklar için vurursa, daha iyi olması gerekir.

Joshua’nın sıkıntıya verdiği klinik tepki
Joshua, yenilginin çok fazla vaat eden, bolca teslim edilen bir kariyer için “yıkıcı” olacağını söylemişti ve sonra hiçbir yerden özüne sarsılmadığını söyledi.

Ona yakın olan bazı kişiler tüm hafta boyunca ne kadar gergin olduklarını açıkladı. Bütün ekibinin onun ringinde 30 dakikadan fazla bir süre onun yanında kalması, kazandıklarının rahatlamasını işaret etti.

Haziran gecesi olanları tam olarak açıklayacağına söz verdi, ancak eğitimine yeni bir yaklaşım için bastırması, düzenlemeler yapması ve kazandığı saflardaki en düşük noktasından topladığı dersleri yaşaması kredisine güvence verdi.

Boks terimini kullanmak için, kendisinden çok fazla soru sormasını isteyen bir adamdan ‘kulakları kapattı’.

Ruiz tarafından Haziran ayında geçici olarak raydan çıkan Deontay Wilder veya Tyson Fury ile yüzleşme konuşması devam edecek. Bir başka rövanş da, hiçbiri bu sefer zorunlu değildir, ancak bacakları da var.

Joshua, sıkıntıya böyle bir klinik tepkiden sonra böyle seçenekler kazandı.

Boks tarihi, Ruiz’in ona yaptıklarını asla unutmaz. Joshua, en azından işleri düzeltmek için biraz rahatlayabilir.

Ne dediler – ‘En son ne zaman böyle bir rol modelimiz vardı?’
BBC Radio 5 Live’da Anthony Joshua: “Gidecek uzun bir yolum var. Bu benimle ilgili değil, İngiltere ile ilgili. Dünyaya boks yaptık ve her zaman tabandan bokslarına destek olmak için buradayım. Çok fazla konuşmak çünkü geçmişte bunu çok yaptım ve koca bir ağız insanların saygı duyduğu bir şey değil.

“Ne yapabilirsem, yaparım. Eğer bu bölümdeki diğer üst dövüşçülerle savaşıyorsa, öyleyse öyle olsun. BBC Radio 5 Live Twitter’a gidin ve sıradaki kim olduğum için kiminle dövüşmem gerektiğine dair yorumunuzu bırakın. şey!

“Hata yapan bir erkeğim ve hayatta hayatımı kaybettiğimde olgunlaştım ve geri döndüm. Kaybımı aldıktan sonra bir savaşçı olarak olgunlaşmak zorunda kaldım. Hayat boksta ve bu yüzden onu seviyorum Çünkü el ele giderler.

Promotör Eddie Hearn: “Birey, etrafındaki herkes seninle tanışabileceğin en iyi adam olduğunu biliyor.

“Madison Square Garden bir aşağılanma oldu, dört kez düştü – insanlar onu yazdı, kalbi olmadığını söyledi, istifa etti. Geri döndü, kendini fırçaladı ve hepinin yanlış olduğunu ispatlamak için çalışmaya döndü. Mutlak bir durumdu. Masterclass, kapanma, boks yapmanın bir yolu yapabileceğine inanmıyordu.

“Kendisine böyle bir boks yapmayı öğretti – disiplin inanılmazdı. Hiç kimsenin sahip olmadığını düşündüğü her şey. Çünkü daha iyi oluyor. Onun gibi bir ağırlığının özgeçmişi var mı? Ona saygı gösterin; boks yüzünü değiştirdi. Kalbi büyük olan harika bir birey.

“Onu yazdılar. Profesyonel olduktan sonra Anthony’yi temsil ettim. Çok yakın bir arkadaşım. Göstermiş olduğu güç inanılmaz. En son ne zaman böyle bir rol modelimiz oldu? Gurur duymalıyız. Ülkemiz için mutlak bir rol modeli.

Andy Ruiz Jr: “Bu onun gecesiydi. Nasıl olması gerektiğini hazırlamamıştım. Çok fazla kilo aldım. Mazeret vermek istemiyorum, o kazandı.

“Beni kutladı. Üçüncü bir dövüş yaparsak, en iyi durumda olacağımı düşünüyorsun. Hayatımın en iyi haliyle olacağım.

“Daha güçlü hissedeceğimi sanıyordum. Bir sonraki kavga daha hazırlıklı olacağım. Bunun için kendimi eğitmeye çalıştım. Onu çok fazla kovdum. Çok fazla tereddüt ediyordum.”

Joshua’nın antrenörü Robert McCracken: “Sanırım bu dövüş için olmasını istediğim yerdeydi. Kampı dinledi, gerçekten çok çalıştı ve tehlikeli bir dövüşçüye karşı çok iyi boks yaptığını düşündüm.

“Andy Ruiz gerçek bir tehlike ve çok hızlı ve ağır elini kullanıyor. Josh’un orta menzile girip sıkıştığı birkaç kez vardı, ancak köşeye geri döndü ve geri döndü. Ağırlığı mükemmeldi ve “Jab’ı muazzamdı.”

BBC Radio 5 Live boks boksörü Steve Bunce: “AJ kesinlikle klinikti ve hiç atış harcamamıştı.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir