Gelişmekte olan ülkelerdeki öğrencilerin ve şiddetten kaçan mültecilerin kimlikleri hakkında güvenilir kanıtlara ihtiyaçları var – blokaj işe yarayabilir.

Biro Uganda Cavendish Üniversitesi’nde üç yıllık derecesi geçen yıl mezun bahsediyor olarak kile Wua Adalet gururla chuckles. Lisansüstü işler için rekabet yoğundur, ancak kalifiye mühendisler beklenmedik bir sorunla karşı karşıya kalabilirler – bürokrasiyle mücadele, ücretler ve sahtekâr olduklarını ispatlamak için dolandırıcılık.
Telekomünikasyon ve mühendislik mezunu, öğrencilere bir resmi sertifika ve bir kağıt kopya verildiğini ve daha sonra bu sertifikaların çeşitli görevlilerin imzası ve pulları ile doğrulanması gerektiğini söylüyor. İşlem 300 $ ‘a mal olabilir ve altı ay sürebilir. Adalet, “Mezun olduğunuzda size bir sertifika verilir, ancak üzerinde herhangi bir yanlışlık varsa veya kaybederseniz, size aittir” diyor. “Termitler sertifikalarınızı bile yiyebilir, bu yüzden onları güvende tutmak zorundasınız. Bazılarımız yaşadığımız köyden seyahat ediyor ve her zaman geri döndüğümüzde sertifikalarımızın orada olmayacağına dair endişeler var. ”
Kayıp ya da çalınan sertifikalar yalnızca bir polis soruşturmasından sonra ve sertifika başına 70 $ (250.000 Uganda şilin) ​​pahasına değiştirilebilir. Yıllık ortalama maaşın yıllık yaklaşık 18.000 dolar olduğu ve gençlerin işsizliğinin Afrika’daki en yüksek ülkelerden biri olduğu önemli bir yük . ABD’deki mezunlar, sertifikalarının bir kopyasını talep edebilirler – ve her durumda, nadiren niteliklerinin kâğıt kanıtı bile istenir – ancak Uganda gibi birçok ülkede mezunlar para kaybedebilir ve belgeleri kaybolursa, zarar görürse iş fırsatlarını kaçırabilir veya çalındı.
Blockchain, herhangi bir sayıdaki kullanıma uygulanabilecek değişmez bir dijital defter olan bilgileri depolayan merkezi olmayan bir veritabanı dır.
Bu kadar verimsiz bir sistemin nasıl geliştirileceği konusunda meraklı olan Adalet , 2018’de Norveçli girişim Diwala ile çalışmaya başladı . Şirket, Adalet gibi sertifikaların dijital, blok zinciri destekli bir versiyonunu oluşturarak küresel kimlik hırsızlığı ve sertifika sahtekarlığı sorununu ele almayı hedefliyor. 2017’de iki Norveç tarafından kurulan başlangıç, mevcut hantal eğitim sertifika yapısını ele almak için teknolojiyi kullanıyor, ancak geleceği için daha büyük planları var.
Blockchain, herhangi bir sayıdaki kullanıma uygulanabilecek değişmez bir dijital defter olan bilgileri depolayan merkezi olmayan bir veritabanıdır . Temel özelliği, her bir işlemin merkezi olarak kaydedilmesi ve bazı durumlarda tek bir yanlışlıkla tuşa basılmasıyla bazı durumlarda hacklene bilecek, değiştirilebilecek veya kaldırılabilen hem kağıt kayıtların hem de diğer merkezi veri havuzlarının aksine silinememesi dir.
Blockchain kullanarak, Diwala, birisinin kimliğini ve niteliklerini güvenli bir şekilde sakladığından ve değiştirilemediğinde veya değiştirilemediğinde emin olabilir. Diwala’nın Kenya ve Uganda’daki denemesinin bir parçası olarak, üniversite yöneticileri blockchain teknolojisine uyacak şekilde tasarlanmış açık bir kimlik ürünü olan uPort’u kullanarak kimliği doğrulayan bir sisteme çevrimiçi olarak giriş yapabilir ve ardından kurslarını tamamlayan mezunlar için sertifikalar oluşturabilirler. Daha sonra e-posta, mesajlaşma uygulaması veya bağlantıyı göndererek doğrulanmış sertifikaya bir bağlantı paylaşabilirler .
Diwala üç hizmet sunar: Kurumların kriptografik olarak imzalı ve güvenli kimlik bilgileri oluşturmalarını ve düzenlemelerini sağlar; Çalışanlara ve görevlilerle dijital olarak paylaşılabilecek doğrulanabilir kimlik bilgilerini sağlar; ve doğrulama ve verilerin güvenilir olduğunu kanıtlar. Her birey, bir eğitim kimliğine, eğitim ve iş geçmişini içeren bir kimlik kaydına sahiptir.
Diwala’nın CEO ve kurucusu olan Oslo merkezli Thea Sommerseth Myhren, bu beceri kimliklerini, üniversite kimlik bilgilerinden stajlara, işlere ve gönüllü proje çalışmalarına kadar mümkün olduğunca fazla bilgi içermesi gerektiğini söyledi. Uzun vadede Diwala, teknolojisinin mültecilere hükümetlerin ve yardım kuruluşlarının tanıyacağı “dijital olarak onaylanmış kimlik belgeleri” sunmasını istiyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne ( UNHCR) göre dünyada yaklaşık 25,9 milyon mülteci de dahil olmak üzere, evlerinde zorlanan yaklaşık 70,9 milyon insan var. Bunların yarısı 18 yaşın altında.). Bu tür bir doğrulanmış kimlik, mültecilere, hepsinin yasal kimlik gerektiren bankacılık, sözleşmeli dokümantasyon ve eğitime erişmesine yardımcı olabilir – mültecilerin çatışmadan kaçtıklarında genellikle kaybedecekleri bir şey.
Myhren, Diwala’nın mevcut bürokratik sistemlere daha hızlı, daha güvenli ve daha ucuz bir alternatif sunacağını öngörüyor ve mevcut maliyetleri% 80 azaltabileceğini iddia ediyor. Özellikle gençlerin ve yerlerinden edilmiş kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için Diwala’yı başlattı. Uganda’daki mülteci kamplarından birinde büyüyenler, çeşitli sivil toplum kuruluşlarına (STK’lar) erişebiliyor, ancak STK’ların onlar hakkında sahip oldukları bilgilere erişemiyor. Hükümetin kargaşasına uğradığı ve çoğu idari sistemin feshedildiği Suriye gibi bir savaş bölgesinden kaçan mülteciler, niteliklerini veya çalışma geçmişini ispat etmeyi zor, zaman alıcı veya sadece imkansız bulabilirler.
Blockchain’i birçokları için anlamak zor olsa da, Diwala kullanıcılarının sistemin teknik özelliklerini anlamalarına gerek yok. Tek ihtiyaçları olan bir internet bağlantısına erişmek. Gerçi sadece Ugandans% 21 internete düzenli erişimi olan, ülke sessizce 40.000’den fazla kişi ile Afrika için bir blockchain merkezi olarak rolünü katılaşabilme olduğu kaydoldum Binance cryptocurrency değişimi platformu için ve bir belirtisi açık görüşlü politika pozisyonunda hükümet.
Teknoloji okuryazarlığından çok daha büyük bir engel, güven sorunu olabilir. Bir dizi yüksek profilli veri skandalı Avrupa ve ABD’deki teknoloji endüstrisini sarstı iken, risk altındaki insanlar ve mülteciler için riskler çok daha yüksek olabilir.
BMMYK’nın üst düzey bir iletişim sorumlusu Chris Boian, Suriye’den kaçan mültecilerin, paylaştıkları kişisel bilgilerin ISIS’in eline geçmeyeceğine güvenmeleri gerektiğini söyledi. Bu endişeler BMMYK’nın mültecilerle ilgili bilgileri kaydeden kendi Biyometrik Kimlik Yönetim Sistemini bilgilendirmektedir. “Bunu paylaşma konusunda son derece hassasız ve kimlikleri çok koruyoruz, çünkü yaşamı tehdit edici durumlardan kaçan insanlar, deneyimlerimize göre, kimliklerini halka açık bir şekilde dolaştırmaya istekli değiller.”
“İnsanların bu tür duvar halısı kimlik bilgilerini kullanarak kendilerini temelden atmalarına izin veren sistemler kurmamız gerekiyor.”
Diwala, kimliğe depolanma konusunda kimlik saklama fikirlerini araştıran tek şirket değil. IBM, ABD’deki dijital ehliyet için de benzer bir fikir keşfetti ve Almanya’daki bir okul blockchain konusunda kursa dayalı sertifikalar vermeye başladı . Tamamen geliştirildikten sonra, tüm bu sistemler çok ihtiyaç duyulan bir kimlik doğrulama ağının bir parçasını oluşturacak, dedi. Dünyanın ilk bağımsız kimliği (SSI) ağını yönetmek için kurulan kar amacı gütmeyen Sovrin Vakfı’nın başkanı Phil Windley.
Yeni Amerika Vakfı’nın yakın tarihli bir raporuna dayanarak , Windley, bir kişinin kimliğini daha iyi anlatabilmek için farklı türde kimlik bilgilerinin birlikte nasıl kullanılabileceğini açıkladı. “Anıt kimlik belgesi”, bir doğum belgesi veya pasaport gibi devlet tarafından verilen resmi kimliktir; bir kişi mülteci kampındayken veya bir işte “goblen kimlik bilgileri” belgelenir. Windley, “İnsanların bu tür duvar halısı kimlik bilgilerini kullanarak kendilerini esasen önyüklemelerine izin veren sistemler kurmamız gerekiyor” diyor. “[Bu] onların okula gitmelerine veya sağlık hizmetlerine ya da şu anda söylediğimiz diğer birçok faaliyete erişmelerine izin veriyor, ‘oh bir doğum belgeniz yok, o zaman çocuklarınızı okula kaydettiremezsiniz. üzgünüm.'”
Adalet için, Diwala uygulaması çok acil bir sorunu çözer. “Diwala bana yakın gelecekte yardımcı olacak çünkü belgelerimi işverenlerle daha verimli bir şekilde paylaşabilirim. Köyde yaşayan bizler, iş için başvurmam gerektiğinde orjinal sertifikalarımı almak için genellikle sekiz saatlik bir süre kullanmak zorunda kalıyoruz, onları korumak için orada tutuyorum.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir