Bugün, BBC’nin Kuzey Amerika teknoloji muhabiri olarak dört buçuk yıl geçirdi. Ya da sunumcularımızın çoğunlukla söylediği gibi: “BBC’nin Silikon Vadisi’ndeki adamı.”

Başladığımda, burada geçirdiğim zamanın, bir sonraki büyük şeyin, Dünya’da (veya ötesinde) ne olursa olsun gelişine tanıklık ederek geçirileceğini tahmin ettim.

En yoğun tek boynuzlu at zamanıydı: o kadar önemli – keyfi olsa da – 1 milyar dolarlık değere ulaşan şirketlerin telaşı.

Birçoğu bana teknik balonun başka bir patlamasını ele alacağımı söyledi.

Söylemeliyim ki, her zaman daha iyimserdim: 90’ların “dot-com balonu” gibi değildi. Hala değil.

Bunun yerine, oldukça farklı bir şeyi örtmeye başladım.

Odak değişimi
Teknik on yılın ilk yarısı açılış konuşmaları sırasında açıklanan şeyler tarafından şekillendirilirken, ikinci yarının haberleri bir aşamadan değil, bir platformdan geldi.

Uber’de kadın düşmanlığı ve istismara karşı durmak için sosyal medya kullanan kadınlar ; Google‘ın askeri çalışmasını geri almak için halk protestolarını kullanan aktivistler ; Facebook’ta gizlilik ihlallerini ortaya çıkarmak için medyaya dönüşen muhbirler – birkaçı.

Bu biraz alışmaya odaklanan bir değişiklikti.

Kendimi bir gün Google’ın en son akıllı telefonu hakkında rapor edip, ardından şirketin bir yöneticinin cinsel istismarını izlemesi konusunda bir sonraki raporunu bulurdum.

Kulağımdaki sunumcuların beni “Ve burada bunların hepsini anlamak için …” ifadesiyle canlı yayınlamaya doğru işaret ettiğini duydum ve nereden başlayacağımı merak ediyorum.

Yeni yılda ilan edilecek olan bu rolü miras alanların, bu önemli öykülerin bir sonraki evrimine dikkatle gitmeleri gerektiği açıktır.

Teknoloji devlerinin önceki on yılın günahları için kefaret etmeye zorlanabileceği bir dönem olacak.

2020’nin başlarında, ABD ticaret düzenleyicisinin Facebook’un “uygulama ailesini” sıkıca bütünleştirme planlarıyla ilerlemesini önlemek için önlemler alması bekleniyor.

Regülatörlerden gelen sinyal açık: sizi ayırmamızı engellemeye çalışmayın.

Bunu izleyen savaş büyüleyici olacak. Silikon Vadisi’nin devrilmesini beklemeyin.

Dijital alışveriş merkezi
Bu muazzam ağları çalıştırmanın etkisinin yakından incelendiği bir on yıl olacaktır.

The Verge tarafından yapılan son araştırmalar, zararlı malzemenin ılımlılığının, bir iş için yapmak zorunda kalacak kadar talihsiz insanlar üzerindeki yıkıcı etkisini detaylandırdı.

“Dijital alışveriş merkezi” burada; bu çirkin ve bunun ne anlama geldiğini kabul etmeye başlamamız gerekiyor.

Eğer nihai bir tahminde bulunacak olsaydım, önümüzdeki beş yıl için belirleyici teknoloji hikayesinin Batı ve Çin arasındaki büyüyen uçurum olacağını söyleyebilirim.

Teknoloji açısından bu, ABD ve müttefiklerinin Çin yapımı ağ teknolojisinden ulusal güvenlik gerekçesiyle kaçınmasıyla internetin gerçek anlamda ayrılması anlamına gelebilir.

Bu benim gibi internetin en saf haliyle dünyayı daha küçük ve daha güvenli hale getirmesi gerektiği yönündeki iyimserliğe devam eden herkes için kötü bir haber.

Kişisel gizlilik konusundaki farklı görüşler, Çin’in yapay zeka söz konusu olduğunda Batı’da bir yürüyüş çalmasına yol açacaktır, ancak bu ödemeye hazır olduğumuz bir fiyat olabilir.

Ya da olmayabilir. Göreceğiz.

Yeni görevimde bu konular hakkında yazmaya devam edeceğim. Ama web’in bu köşesine gelince, oturumu kapatıyorum.

Umarım bu süre zarfında yaptığım iş en azından burada olanları incelemek için bir yol olmuştur. İnanılmaz bir ayrıcalıktı.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir